Ödeme yöntemleriniz nelerdir?

Havale/EFT ve kredi kartları üzerinden ödeme alabilmekteyiz.

Ürünleriniz Orijinal mi ve Size Neden Güvenmeliyim?

Ürünlerimizin üreticisi ve ithalatçısıyız. İlanda yazdığı ve resimde göründüğü gibi aynen size faturası ile birlikte teslim edilmektedir. Her geçen gün artmaya devam eden üye sayımız ile kendimize olan güvenimizi ortaya koyuyor, bizlere olan güveninizden ve desteğinizden dolayı teşekkür ediyoruz.

Kredi Kartı ile Yapılan Alışverişlerde Sitenize Güvenebilir miyim?

İnternet sitemizde kredi kartı ile yapılan alışverişler 256 Bit SSL Sertifikası ile korunmaktadır. Ayrıca kart bilgileriniz direkt banka veri tabanına ulaştığı için herhangi bir şekilde tarafımızdan kaydedilmemekte ve başkaları tarafından ulaşılmasına izin verilmemektedir.

Siparişimi iade edersem ödediğim tutarın tamamı tarafıma iade edilir mi?

İade ve değişim talebinizi başlatabilmemiz için "hesabım>iade taleplerim>yeni talep oluşur" adımlarını ile talep oluşturarak iade talebinizi, kısaca iade nedeni de belirterek bize gönderin.

İadelerinizde ürünlerin etiketleri sökülmemiş, lekesiz, kirlenmeden, yeniden satılabilirliği bozulmadan 14 gün içerisinde, faturası ve varsa aksesuar ile birlikte anlaşmalı olduğumuz MNG Kargo ile gönderiniz. (İade ve Değişimlerde kargo ücreti müşteriye aittir.) Ürünlerin değişimi garanti süreleri içerisinde alıcının kargo ücretlerini karşılaması ile gerçekleşecektir.

Müşteri kaynaklı iade durumlarında kargo ücretleri gidiş- dönüş olmak üzere müşteriye aittir. Alıcıyı ücret iadesi yapılırken bu ücretler düşüldükten sonra geriye kalan miktarın iadesi yapılacaktır.

İadeniz onaylandıktan sonra yapmış olduğunuz ödeme kanalı ile ücret iadeniz ortalama 7 iş günü içerisinde yapılacaktır. Havale / EFT ile ödeme yaptıysanız, size ödemeyi gönderebileceğimiz banka hesap IBAN no' sunu bizimle paylaşınız.

Değişimlerinizde ürünlerin etiketleri sökülmemiş, lekesiz, kirlenmeden, yeniden satılabilirliği bozulmadan 14 gün içerisinde, faturası ve varsa aksesuar ve hediyeleri ile birlikte anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo karşı ödemeli olarak gönderiniz.

Değişim işleminiz onaylandıktan ve ürün değişimi yapıldıktan sonra MNG ile karşı ödemeli olarak size gönderilecektir. (Değişimlerde aydinlatmaciyiz.com' dan müşteriye tekrar gönderilirken kargo ücreti müşteriye aittir.)

Alıcı, ürünleri teslim aldıktan sonra ürünleri aynı gün kontrol ederek ürün ile ilgili tespit edilen eksik veya kusuru, kargo firması temsilcisinin imzasını taşıyan tutanak ile satıcıya bildirmek ile yükümlüdür. Zamanında bildirim yapılmaması durumunda, ürünlerin tam ve kusursuz olarak teslim alındığı kabul edilecektir. 

Kendi üretiminiz mi?

Koleksiyonumuzdaki tüm modeller, hem de siz değerli müşterilerimizden gelen özel tasarım talepleri, maharetli ustalar tarafından en iyi malzemeler kullanılarak üretilmektedir.

Termin süreniz nedir?

Beğendiğiniz modele ve teslimatın yapılacağı bölgeye göre termin süreçleri farklılık gösterebilmektedir. Üretim ürünlerimizde tahmini teslim süresi bilgisi ürün başlığının altında yazmaktadır. Detaylı bilgi ortalama termin süresini müşteri temsilcinizle görüşebilirsiniz.

Özel üretim yapıyor musunuz?

Koleksiyonlarımızdaki modellerin birçoğunda özel üretim yapılabilmektedir. Uygun modellerde, detaylı ve doğru ölçü alımı konusunda iç mimarlarımız size gerekli desteği sağlayacaktır.

Üye Olmadan Sipariş Verebilir miyim?

Üye olmadan e-posta adresiniz ile sipariş verebilirsiniz. Üye olarak ise pek çok avantajdan yararlanabilir aynı zamanda siparişinizi takip edebilirsiniz.

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Sitemize ücretsiz olarak kolayca üye olabilir, indirimli ürün ve kampanyalardan hemen faydalanabilirsiniz.

Üyelik: Ana sayfada sağ üstte yer alan 'Giriş Yap veya Üye Ol' sekmesinden 'Üye Ol' butonuna tıklayın ve açılan sayfadaki üyelik formunu doldurun.

Ürün Seçimi: Beğendiğiniz ürünü 'Sepete Ekle' butonuna tıklayarak alışveriş sepetinize ekleyin.

Teslimat Bilgileri: Sepetteki 'Alışverişi Tamamla' butonuna tıkladığınızda teslimat bilgileri ekranına gelirsiniz. Teslimat ve fatura adresi bilgilerini doldurduktan sonra sayfanın alt kısmından kargo seçiminizi yapın.

Ödeme: Devam Et' butonuna tıkladığınızda ödeme bilgileri ekranına ulaşırsınız. Burada size sunulan ödeme tercihlerinden size uygun olanı seçin.

Sipariş Özeti: Siparişinizi onaylamadan önce 'Sipariş Özeti' sayfasından girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve değiştirmek istediklerinizi değiştirin. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduğunuzda Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesini okuyup kabul ettiğinize ilişkin kutucukları işaretleyin.

Sipariş Onay: Ödeme seçiminizi yaptıktan sonra 'Devam Et' butonunu tıklayarak sipariş onay ekranına geçebilirsiniz. Ekranın sağ üst tarafında bulunan 'Siparişi Onayla' butonuna sadece bir defa tıklayarak siparişinizi onaylayın.

Sipariş Takip: Açılan yeni sayfada sistem tarafından size verilen sipariş numarasını göreceksiniz. Siparişinizi ana sayfanın üst kısmında yer alan 'Siparişlerim' alanından takip edebilirsiniz.

Renk Sıcaklığı (Kelvin) Nedir?

Renk sıcaklığı, aydınlatma literatüründe ışık kaynağının yaydığı ışığın rengini tanımlayan bir kavramdır. Kimi zaman renk sıcaklığı, ışık rengi olarak da anılmaktadır. Renk sıcaklığı, uluslararası birim olan Kelvin ile ölçülür. Kelvin kısaca K olarak ifade edilir. Renk sıcaklığı, aydınlatma sektöründe, reklamcılık, fotoğrafçılık alanında ve yayıncılıkta bilinen ve çalışmalarda dikkat edilen odak noktalardan biridir. 

Renk Sıcaklığı (Kelvin) Değerleri

Işık kaynağının yaydığı renk, renk sıcaklığı olarak kavramsallaştırılır. Ortamın atmosferi, ürünlerin görünümleri aydınlatma ışığının kalitesi ile doğrudan orantılıdır. Aydınlatma çözümlerinde Kelvin değerleri 2500 – 6500 arasında yer almaktadır. Üretimde ve çalışma alanlarında bu değer aralıklarında renk sıcaklığına sahip ürünler tercih edilmektedir. Temel olarak renk sıcaklığı; sıcak ışık, doğal ışık ve soğuk ışık olarak ayrılmaktadır. 

Işıkta Renk Sıcaklığı Tablosu

ışıkta -renk-sıcaklığı-tablosu

Yaşam Alanlarında Renk Sıcaklığı (Kelvin) Seçimi

Aydınlatmaların üretiminde her mekân ve alana uygun olarak farklı renk sıcaklığı tercih edilir. Renk sıcaklığı mekânın atmosferi doğrultusunda tasarlanır. İhtiyaç ve kullanım amacına uygun olarak düzenlenen renk sıcaklığı oranı mekânın işlevini kolaylaştırır. Örneğin, aydınlatmada soğuk renkler, dikkatin artmasını sağlayarak çalışmayı ve öğrenmeyi destekler. Sıcak renkler ise kişiyi rahatlatan ve dinlendirici etkilere sahiptir. Bu nedenle ev ya da iş yeri için LED tercihi yaparken ürünlerin renk sıcaklıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Yaygın olarak yaşam alanlarında

Sıcak Beyaz                                    Soğuk Beyaz

Oturma Odası                 Ofis                          
Yatak Odası                     Kütüphane
Restoran                          Eğitim Kurumları
Çocuk Odası                    Laboratuvar
Otel Odası                        Mücevher Mağazaları
Yatak Odası                    Muayene Odası


renk sıcaklığı seçimi şu şekildedir: 

LED NEDİR

LED, kelime olarak Light Emmiting Diode (Işık Yayan Diod) ‘un baş harflerinden oluşmaktadır. LED’ler, aslında bir yarı – iletken diod olmakla birlikte normal diodlardan farklı olarak jonksiyon bölgelerinde yayınladıkları fotonlar aracılığı ile ışık verirler. Fakat yaydıkları ışık diğer akkor flamanlı lambalar veya flouresant tüplerde olduğu gibi LED’ler herhangi bir termik veya kimyasal işlemler sonucu ışınım yapmazlar.

Bu sebeple ömürleri, verimleri çok daha yüksek ve fiziksel boyutları ise tam tersine çok daha küçüktür. Ve yine bu sebeple yüksek ısı yaymadıkları, kırılma olasılıkları bulunmadığı için düşük aktivasyon enerjili patlayıcı sıvıların ve gazların bulunduğu yerlerde ve diğer kazaların ortaya çıkabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür. LED’ler çok çeşitli kimyasal maddelerden üretilirler. Farklı maddelerin bileşimi ışığın rengini belirler ve böylelikle ışığın rengi elde edilir. Infra-Rouge (Kızıl altı)’dan Ultra-Violette (Mor Ötesi)’ye kadar çok geniş bir spektrumda ışık vere bilecek şekilde üretilirler.

Lümen Nedir? Lümen Hesabı Nasıl Yapılır?

Aydınlatma denilince akla ilk gelen kavramlardan birisi ışık akısıdır. Işık akısı, bir aydınlatmadan birim zamanda çıkan ışık miktarıdır. Lümen ise ışık akısının birimini ifade eder ve sembolü (lm)’ dir. Genellikle, oto ampullerinde kullanılsa da diğer alanlar için de kullanılır.

Lümen, sıklıkla watt ile karıştırılır. Lümen, ampulün parlaklığı ile alakalıdır. Watt ise ampulün harcadığı enerjiye bağlıdır. Sadece ampul için değil, ışık yayan bütün cihazlarda parlaklığı ölçmek için lümen değeri göz önüne alınır.

Peki lümen nedir, neden önemlidir? Lümen hesabı nasıl yapılır? Lümen ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için açıklayacağız.

Lümen Neden Önemlidir?

Lümenin bir ışık kaynağının yaydığı toplam parlaklık olduğunu söylemiştik. Peki bu ne anlam ifade ediyor? İnsanlar, ampul alırken genellikle watt ve lux değerlerine göre seçim yaparlar. Fakat, lümen değeri göz ardı edilir. Eğer, ampul alacaksınız mutlaka parlaklığına yani lümen değerine dikkat edin.

Lümen Ile Lüx Arasındaki Fark Ve İlişki Nedir?

Lüx, bir aydınlatma cihazından çıkan ışığın miktarını ölçmek için kullanılır. Bir yüzeyde bulunan ışığın toplam miktarını ve yoğunluğunu ölçmemizi sağlar. 

Lümen ve lüx arasındaki fark ise lüxün, lümenin yayıldığı alanı hesaba katmasıdır. Bir metrekarelik bir alana yoğunlaşan 1000 lümenlik bir akı, o metrekareyi 1000 Lüx’lük bir aydınlatma gücüyle aydınlatır.

Aydınlatma sektöründe sık sık karşılaştığımız iki terim olan lümen(lm) ve lüx(lx), genellikle birbirlerine karıştırabilmektedirler. Bu iki terim arasında yakından bir ilişki vardır. Bir ışık kaynağını ve onun etkisini anlamak için bu iki değer çok önemlidir. Genelde parlaklık için elektriğin güç (Watt) değeri kullanılsa da bu bir aldatmacadır. Işık kaynağının verimliliği değişeceğinden dolayı kullanılan güç tamamen ışığa dönüşmez. Yani 10 Watt bir ışık kaynağı, 50 Watt bir ışık kaynağından daha parlak olabilir.

Lümen, ışık akısını ifade eder ve 1 Lümen; 1 Kandela x 1 Steradyan ifadesine eşittir. Lümen değeri ışığın yayılım açısından bağımsızdır. Yani lümen değeri, ışık kaynağının parlaklığı olarak açıklanabilir. Lüx ise birim yüzeye düşen lümen miktarıdır, yani ışık şiddetidir. 1 lx = 1 lm/m² olarak gösterilebilir. Denklemlerden de görüşebildiği üzere birim alanla ilişkili olduğundan dolayı lümen değeri sabit tutulan bir ışık kaynağı, mercek yardımıyla ışık yayılımı düşürülüp lüx değeri artırılabilir.

 

Örneğin 2000 Lümen değerine sahip solar aydınlatma ürünümüzün ışık şiddeti, farklı mercekler yardımıyla artırılabilir. Ama unutmayın; aydınlatılan alandan kayıp olur.

Lümen İle Watt Arasındaki İlişki

Watt (W), enerji aktarım hızını ölçen Uluslararası Standart bir elektrik ve mekanik güç birimidir. Saniyede bir Joule olarak tanımlanabilir. Tüm ampullerin bir watt değeri vardır. 

Watt ne kadar yüksek olursa, elektrik tüketimi veya kullanılan elektrik miktarı o kadar yüksek olur, dolayısıyla ampulü çalıştırmanın maliyeti de o kadar yüksek olur.

Bir ampul alırken veya aydınlatma ile ilgili bir iş yapacaksınız lümen ile watt arasındaki dengeyi doğru belirlemelisiniz. Öncelikle, minimum elektrik tüketimi ile maksimum parlaklığı elde etmeye odaklanmalısınız. Yani, minimum watt harcayarak maksimum lümen elde etmeye çalışmalısınız. 

Örneğin, elimizde iki farklı ampulün olduğunu varsayalım. İkisi de 1500 lümen değerine sahip. Burada düşük watt değerine sahip olanı seçmelisiniz.

Bunun dışında, her bir aydınlatmanın lümen-watt değerleri arasında değişkenlik vardır. 

Lümen Hesabı Nasıl Yapılır? 

Lümenin ışık akısının birim ölçüsü olduğunu söylemiştik. Lümen hesabı yapmak için bulunduğunuz alanın kare görüntüsünü, ayak-mum ihtiyacınız ile çarpmanız gerekecektir. Örneğin, 10-20 fit mum gerektiren 100 fit karelik bir oturma odası, 1.000-2.000 lümene ihtiyaç duyacaktır. Bu hesabı yapmak için şu formülü de kullanabilirsiniz.

Metrekare başına lümen = toplam lümen bölü alanın toplam kare görüntüsü

Bu yazımızda lümen nedir, lümen hesabı nasıl yapılır, lümen ile lüx ve lümen ile watt ilişkilerini ele aldık. Aydınlatma ile ilgili farklı bilgiler edinmek için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Işık Şiddeti (Kandela) Nedir?

Işık insanlık tarihi boyunca çok önemli olmuştur. İlk insanlar ateşi bulduklarında ortamın aydınlandığını fark etmiş ve o dönemlerde dahi ışığın önemini kavramıştır. Geçmişten günümüze ortamı aydınlatmak için mum, gaz lambası gibi eşyalar kullanılırken günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte ışık elde etmek için floresan, ampul ve led gibi çeşitli teknolojik ürünler kullanıyoruz. Bu haftaki yazımızda ise aydınlatmanın temel kavramlarından olan ışık şiddetine değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Işık Şiddeti Nedir?

Işık şiddeti, bir ışık kaynağının belirlenen bir yönde yaydığı ışık miktarıdır. Aydınlatma literatüründe ışık şiddeti, herhangi bir ışık kaynağı içinden birim katı açı içinde yayılan ışık akısını ifade eder. Kullanılan teknolojik ürünlerin ortamı aydınlatma oranları farklıdır. Yani basit bir ampul ile floresanın bir odayı aydınlatma oranı aynı değildir. Bunun temel nedeni ise ışık yayan ürünlerin, ışık şiddetinin farklı olmasıdır. 

Işık Şiddeti Sembolü Nedir? / Işık Şiddeti Birimi Nedir?

Işık şiddetinin SI birimi Candela (Kandela) olarak bilinir. Kısaca ışık şiddetinin sembolü cd olarak temsil edilir. Işık şiddeti aynı zamanda yedi temel büyüklükten biridir. Tarihsel olarak baktığımızda ışık şiddeti ölçümleri için ilk olarak mum kullanılmıştır. Işık şiddetinin birimi olan Kandela ismi de buradan gelmektedir. Candela kelimesi Latincede mum anlamına gelir. Normal bir mumun ışık şiddeti ise 1 kandelaya yakındır.

Işık Şiddeti Nasıl Hesaplanır?

Işık şiddeti hesaplanması için “E=I(cos θ /d2)” formülü kullanılır ve sonuç kandela (cd) ile belirtilir. Formülden de anlaşılacağı üzere ışık şiddeti, ışık kaynağına uzaklık ile yüzeye düşme açısına göre doğrudan alakalıdır. Verdiğimiz formül ise standart hesaplamalar için kullanılmaktadır. 

Günümüzde ışık şiddeti ölçümleri için gonyofotometre adı verilen cihazlar kullanılır. Bu cihazlar ölçümleri kandela biriminde gerçekleştirir. Gonyofotometre, ışık kaynağını dikey ve yatay eksende döndürerek farklı açılardan yoğunluk ölçümleri yapar. Tüm açılardan ölçüm yapıldıktan sonra ışık şiddeti dağılım eğrisi ortaya çıkartılır. Bu eğri üzerinde yorumlamalar yapılarak, ışık kaynağının ışık şiddeti belirlenir.

Herhangi bir ışık kaynağının herhangi bir yönünde, birim zamanda yayılan ışık yoğunluğunun ölçülmesi için kullanılan ışık şiddeti hesaplamasından faydalanılır. Yani ışık şiddeti hesaplaması ile elde edilen sonuçlarda ışık kaynağının ürettiği toplam ışık enerjisi değil, birim zamanda belirlenen bir yöndeki ışık yoğunluğu elde edilir.

Etkinlik Faktörü (Işıksal Verim) Nedir?

Günümüzde ışıksız bir hayat düşünmek imkansızdır. Işık, her ne kadar hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olmasına rağmen “Işık” ile ilgili terimler hakkında pek fazla bilgimiz yok. Baktığımızda aslında oldukça önemli olan, fakat pek çok kişinin bilmediği terimlerden biri de Işıksal Verim (Etkinlik Faktörü) olarak bilinir

Etkinlik Faktörü; Işıksal Verim ya da Aydınlatma Verimi olarak da bilinir. Işıksal verim, bir ışık kaynağının yaymış olduğu görünebilen ışığın ne kadar iyi olduğunu göstermek için kullanılan fiziksel bir niceliktir. Ancak ışıksal verim ile ilgili sorular sadece “Nedir” sorusuyla kısıtlı kalmaz.

Bu yazımızda sizler için Işıksal Verim Formülü Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Nasıl Ölçülür sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca Işıksal Verimi Etkileyen Faktörlerden bahsedeceğiz.

Işıksal Verim Formülü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Aydınlatma armatürlerinin üretebildiği maksimum ışık akısının, armatürün tükettiği maksimum güce oranı ışık kaynağının ışıksal verimini verir. Işıksal verimin birimi “lm/w”tır. Yani ışıksal verimin formülünü şu şekilde gösterebiliriz;

Işıksal Verim (Etkinlik Faktörü) = Işık Akısı (Lümen-lm) / Güç (Watt-W), şeklindedir.

Işıksal verimin hesaplanması ise oldukça basittir. Örneğin; 10 W gücünde bir ışık kaynağının ışık akısı 1000 lümen ise bu kaynağın ışıksal verimi, 1000 / 10 ‘dan 100 Lümen / Watt olarak hesaplanır.

Işıksal Verimi Etkileyen Faktörler

Işıksal verim, fiziksel bir nicelik olduğu için çeşitli faktörlerden etkilenir. Aydınlatma armatüründe kullanılan lambanın türü oldukça önemlidir. Çünkü; armatürde kullanılan lambanın türü, tüketilen elektriksel gücü ve ışık akısını doğrudan etkiler. Yani aydınlatma armatürlerinde kullanılan floresan lamba, halojen lamba, LED ya da akkor flamanlı lamba gibi lamba türleri ışıksal verimi doğrudan etkiler.

Armatürde kullanılan lambanın dışında armatürde kullanılan difüzör, lens ya da reflektör gibi parçalar ışığın kontrolünde önemli olduğu için verimi de etkiler.

Işıksal Verim Nasıl Ölçülür?

Işıksal verimin ölçülmesinin farklı yolları vardır. Bunlardan biri, entegre küre olarak bilinen ölçü aletleridir. Entegre küre, aydınlatma armatüründen etrafa saçılan toplam ışığı yani ışık akısını lümen olarak ölçmeye yarar. Lümen değeri elde edildikten sonra ışık kaynağının harcadığı maksimum güç hesaplanır. Güç hesabının yapılabilmesi için enerji beslemesinin yapıldığı kablodan maksimum akım ölçülür. Ancak burada akım Amper olarak ölçülür. Gerekli hesaplamalar yapılarak maksimum güç, Watt olarak bulunur. Ardından ise elde edilen değerler, etkinlik faktörü formülünde yerine koyulur ve ölçüm yapılır.

Bir başka ve kolay olan yol ise armatür üreticisinin, kullanıcısına verdiği bilgilerdir. Armatür üreticisi, kullanıcısına maksimum güç tüketimi (Watt) ve ışık akısı (lümen) değerlerini verir. Bu sayede ışıksal verim formülü kullanılarak, ışıksal verim hesaplanabilir.

Bu yazımızda sizler için Işıksal Verim Formülü Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Nasıl Ölçülür sorularına cevap verdik. Ayrıca Işıksal Verimi Etkileyen Faktörlerden bahsettik. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İç Mekân Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Aydınlatma ortamın düzenlenmesinde ve detayları ortaya çıkarmada büyük bir öneme sahiptir. Bulunulan ortamda doğru aydınlatmanın yapılması ortamın kalitesi üzerinde etkilidir. Aydınlatma mekân kavramını farklı boyuta taşıyarak yaşam algısını etkilemektedir. Ortamda yer alan aksesuarlar, mobilyalar ile aydınlatma objeleri bir uyum içerisinde olmalıdır.

Ortamda yer alan küçük detayları doğru aydınlatma ile gözler önüne serebilir ya da loş bir aydınlatma ile görünmez kılabilirsiniz. Aydınlatmanın doğru kullanılması ile mekân içerisinde istenilen atmosfer yaratılabilir. Peki, “İç mekân aydınlatma nasıl olmalıdır?” Bu yazımızda sizler için bu sorunun cevabına yer vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Hangi Aydınlatmalar Seçilmelidir?

Aydınlatmalar mekânda bireyler üzerinde farklı etkiler yaratır. Bu nedenle iç mekânda seçilecek ve aydınlatmaların renkleri son derece önemlidir. Renklerin algılanması ışık kaynaklarına bağlıdır. Bu doğrultuda, seçilen ışık kaynaklarının renkleri tasarımın önemli kriterleri içerisinde yer alır. Bir diğer etkili kriter ise iklimdir. Mekanların renk yansıtma faktörü ve iklim göz önünde tutularak seçim yapılmalıdır. Örneğin; soğuk ülkelerde, sıcak renkler seçilmeli ve sıcak ülkelerde soğuk ve serinletici renkler seçilmelidir. Etkili ve kaliteli bir aydınlatmaya sahip olmak için uygun aydınlatma düzeneklerinin ve uygun ışık kaynaklarının seçilmesi de bu noktada çok önemlidir.

İç mekânda kullanılan genel aydınlatmalar, iç mekânı bir bütün olarak gösterilmesini ve dengeli şekilde her yere ışığın iletilmesini sağlayan aydınlatma türlerindendir. Bu aydınlatmalar ambiyans olarak da tarif edilir ve iç mekân tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkar. Genel aydınlatmada, alışık olduğumuz aydınlatma tipinden farklıdır.

Alışık olduğumuz aydınlatma tek bir odak noktasına dikkat çekmek isteyen aydınlatmadır. Genel aydınlatma türünde ise bunun tam tersini bir atmosfer yaratılmıştır. Işık her yere yani tavana, duvara ve zemine eşit olarak dağılmış ve bu yüzeylerden denk bir şekilde yansıtılmıştır. İç mekânda bu tür aydınlatmalar seçilerek muazzam bir ortam yaratılabilir.

Aydınlatmalar Nasıl Konumlandırılmalıdır?

Aydınlatmaların rengi, konumu, kalitesi son derece önemlidir. Özellikle göz sağlığımız için bu faktörleri dikkate almak ve iç mekân tasarımı yaparken bu noktaları göz önünde bulundurmak önemlidir. Tasarlanmış bir iç mekânın yüzeylerinin dokusal boyutlarını uygun aydınlatmalar seçerek doğru konumlandırılmalıdır. Aksi durumda seçilen renkler ve tasarım birlikte ahenk oluşturamaz. Yanlış aydınlatma konumlandırmaları ortamda karmaşaya sebep olurken dikkat dağınıklığına, baş ağrısına ve halsizliğe sebep olabilir.

Doğru aydınlatma yapıldığında bu aydınlatma insana iyi gelmeli insanın ihtiyaçlarını gidermelidir aynı zamanda insan hayatını kolaylaştırmalıdır. İç mekân aydınlatmaları nasıl olmalı? Sorusuna gelirsek şöyle cevaplayabiliriz; iç mekân aydınlatmasında odanın tavanına yerleştirilen küçük ledler oldukça işlevseldir. Küçük ledler sayesinde odaya eşit miktarda ışık dağılır ve odaya farklı bir atmosfer yaratılmış olur. Buna ek olarak beyaz renkli duvarlar ışığı dağıttığı için odanın daha büyük ve geniş görünmesini sağlar. Beyaz duvarlar özellikle küçük odaya sahip kişilerin odalarını daha geniş göstermek için kullanabilecekleri bir yöntemdir. Beyaz duvarların yanı sıra odalarında kullanacakları aynalar ve cam objeler odanın daha ferah ve geniş olmasına katkı sağlayacaktır.

Farklı aydınlatma modelleri sunacak olursak günümüzde kullanılan avize modellerini, TV sehpası aydınlatması, merdiven aydınlatması, spot aydınlatması, sarı iç aydınlatmalarını verebiliriz.

Bu yazımızda “İç mekân aydınlatma nasıl olmalı?” sorusu altında “iç mekânda hangi aydınlatmalar seçilmeli, iç mekânda aydınlatmalar nasıl konumlandırılmalı? Sorularının cevaplarına yer verdik. İç mekân aydınlatılması yapılırken hangi noktalara dikkat etmeli bu noktalara yer verdik ve yazımızı sonlandırırken iç mekân tasarımlarında kullanabileceğiniz aydınlatma modelleri sunduk. 

Soru: Heka ampul toptan satışınız var mı?

Cevap: Heka ampul modellerinde toptan fiyat bilgisi için WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz. aydinlatmaciyiz.com Heka ve Lambam markalarının ampul ithalatçısıdır.

Soru: Heka ampuller hangi tarz ürünler satmaktadır

Cevap: Heka ampuller hem dekoratif ampul hemde enerji tasarrufunda en son teknoloji olan led ampul teknolojisinde ampuller satışı yapmaktadır. T35 (kıvrık), C35(düz), A60(standart), G45, G95(TOP), G125(büyük top), T37(mısır), ST64 (armut) T30(tüp) T45(gemici) vb. ampul tipleri üretmektedir. Heka ampullerin ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz.

Soru: Heka led ampuller abajurlarda kullanılabiliyor mu?

Cevap: Abajurunuza uygun Heka led ampullerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz. Abajur resimlerinizi WhatsApp hattımızdan gönderebilirseniz size uygun ampul modellerini sunabiliriz.

Soru: Beğendiğimiz avizeyi üretebiliyor musunuz?

Cevap: www.aydinlatmaciyiz.com sattığı ürünleri kendisi üretir. İstediğiniz avize modelini bize iletebilirseniz size fiyat ve imalat süresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Soru: Lambader modellerinde renk seçeneği var mı? İstediğimiz renkte lambader üretebiliyor musunuz?

Cevap: Bazı lambader modellerinde renk tercih edebilirsiniz. İstediğiniz renkte lambader imalatı yapılabilmektedir.

Soru: Yatak başı için aplik imalatı yapıyor musunuz?

Cevap: İstediğiniz aplik imalatını yapıyoruz. Aplik siparişinizi istediğiniz renk ve ölçülerde yapabiliyoruz. Detaylı bilgi için 0531 700 5 00 6 numaralı WhatsApp hattımızdan iletişim kurabilirsiniz.

Soru: Salon avizesi temizliği nasıl yapılır?

Cevap: Avize temizliği yaparken avizenin malzeme durumunu bilmek gerekmektedir. Avize temizlenirken kesinlikle kimyasal kullanılmamalıdır. Avizenizi nemli bez ile silip ardından kuru bez ile kurulamanız avizenizin kaplamasının ya da renginin bozulmaması için önemlidir.

Soru: Avizeyi ıslak bez ile silebilir miyiz?

Cevap: Avizeyi ıslak bez ile sildiğinizde bir süre sonra avizeniz pas yapmaya başlayacaktır. Avize temizliğini nemli bez ile yaptıktan sonra vakit geçirmeden kurulayarak yapılmalıdır.

Soru: Pirinç eskitme avize imalatı yapıyor musunuz?

Cevap: Eskitme pirinç avize imalatı yapıyoruz.

Soru: Dekoratif lambader sipariş vermek istiyorum. Hangi lambader salonumuza uyar?

Cevap: Dekoratif lambader alırken kullanacağınız mekanın salon yada yatak odası vs. mobilyaları, halı ve aksesuarlar ile uyumuna dikkat edilmelidir.

Soru: Camlı avizeler ışığı keser mi?

Cevap: Camlı avizeler ışığın şiddetini kesebilir. Camlı avizelerde lümeni daha iyi ampul kullanılmalıdır.

Soru: www.aydinlatmaciyiz.com da halat avize satışı var mı?

Cevap: Halat avize sipariş üzerine üretilmektedir. İstediğiniz halatlı avize resmini bize gönderdiğinizde halatlı avize imalatı ve teslim süresi hakkında bilgi verebiliriz.

Soru: Avize alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap: Avize alırken aldığınız yerin avize ile orantılı olması gerekir. Küçük odalara büyük avize kullanılması, büyük odalara da küçük avize kullanılması dekorasyon açısından doğru olmayacaktır.

Soru: Salon avizesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap: Salon Avizesi mobilyalarımıza uygun olmasına özen göstermeliyiz. Salon evin en önemli bölümü olduğu için en gösterişli avizenin tercih edildiği yerdir. Salon avizesi koltuk takımları ile uyumlu olmalıdır. Klasik mobilyalara klasik avize, spor mobilyalara spor avizeler tercih edilmelidir. Salonun büyüklüğüne göre avize seçilmelidir. 20m2 – 25m2 alanlara 4 kollu avizeler tercih edebilirsiniz. Salonunuzda 2 avize yeri varsa yemek masası üzerine yemek masasına uygun sıralı avize tercih edebilirsiniz.

Soru: Oturma odası avizesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap: Oturma odası en fazla kullanılan yerdir. Bu nedenle oturma odası avizesi ve ampulleri çok dikkatli seçilmelidir. Zira oturma odasında yoğun ışık oldukça rahatsız edebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için KVKK sözleşmesini inceleyebilirsiniz.